Co způsobuje kovovou chuť a únavu? ústa.

Co způsobuje kovovou chuť a únavu? ústa.

Někdy se může vyskytnout podél únavy, což je neustálý pocit vyčerpání a nedostatku energie.

Kovová chuť sama o sobě může být způsobena špatným zdravím ústní dutiny. Když má člověk kovovou chuť i únavu, možné příčiny se mohou pohybovat od vedlejších účinků léku až po závažnější základní zdravotní problémy, jako je onemocnění ledvin.

V tomto článku diskutujeme osm možných příčin kovové Chuť a únava, možnosti léčby a kdy navštívit lékaře.

Příčiny

Chuťová dysgeusia je přetrvávající, nepříjemný pocit v ústech, který způsobuje, že člověk zažívá kovovou, faul nebo žluklou chuť. Když něco změní normální funkci chuťových pohárků a jejich souvisejících nervových cest, může to mít za následek poruchu chuti a únavu.

Více než 200 000 lidí každý rok navštěvuje lékaře, pokud jde o problémy týkající se chuti nebo vůně. Mnoho poruch a dalších faktorů může způsobit tyto příznaky, včetně následujících:

Hay Fever

Běžné příznaky senné horečky nebo alergické rýmy patří kýchání, svědění a vodnaté oči a a dusný nebo rýmovaný nos.

Osoba může zažít kovovou chuť kvůli zaníceným nosním pasážím a problémům vůní jídla. Sena horečka také často způsobuje, že se člověk cítí unavený a podrážděný.

sinus, horní dýchací a ušní infekce

infekce dutin, uší a horních dýchacích cest způsobují zánět, který může narušit smysly vůně a chuti.

Další příznaky infekcí sinusů, infekce horních cest dýchacích a ušní infekce zahrnují bolesti hlavy, horečka, nosní přetížení, kašel, tlak sinusu a bolest ucha.

Poruchy chuti a únava patří mezi vedlejší účinky mnoha běžně předepsaných léků. Podle výzkumu z roku 2019 jsou informace o 282 (17%) z 1 645 léků registrovaných v databázi studie uvedené dysgeusia.

Některé léky, které mohou způsobit kovovou chuť a únava>

 • Některá antibiotika, jako je klaritromycin a tinidazol
 • doplňky železa k léčbě anémie s nedostatkem železa Nedostatek vitamínu B-12 může produkovat širokou škálu symptomů, které mohou zahrnovat dušnost, pocit kolíků a jehliček v rukou a nohou, žlutou zabarvenou kůži a změny nálady.
 • Vitamin B B -12 Nedostatek může způsobit únavu, protože může narušit schopnost člověka produkovat červené krvinky, které transportují kyslík v celém těle. Závažný nedostatek může začít ovlivňovat nervy, což může mít za následek kovovou chuť v ústech.. Mnoho těhotných žen také zažívá únavu.

  Hormony v těle kolísají během těhotenství. Tato oscilace může ovlivnit smysly, které mohou způsobit specifické touhy a způsobit, že některá jídla nebo vůně se zdají být nechutné.

  selhání ledvin

  Když ledviny nefungují správně, mohou se v krvi hromadit odpadní materiály. Tato akumulace může způsobit, že člověk zažije únavu a kovovou chuť v ústech.

  V některých případech může osoba zažít tyto příznaky v důsledku poškození ledvin při otravě. Například otrava olova, glazura a pájka má za následek poškození ledvin a může způsobit dysgeusii a únavu. nervy. Poranění v centrálním nervovém systému, jako je mrtvice, trauma hlavy nebo Bell’s Bursy, může způsobit poruchu chuti s únavou.

  mohou být přítomny další příznaky, jako je zmatek, problémy se zrakem, bolest hlavy a slintání. podstupující chemoterapii, radiační terapii (zejména v oblasti hlavy a krku), nebo obojí k léčbě změn chuti s rakovinou.

  Tato změna je dočasná a nakonec by se měl vrátit normální pocit chuti. K dispozici jsou různé expertní tipy, které pomáhají lidem podstupující léčbu rakoviny, aby si užívali potraviny co nejvíce.

  Diagnóza

  Osoba, která zažívá kovovou chuť a únava, by měla mluvit se svým lékařem. Pro lékař bude pravděpodobně nezbytná buď návštěva telemedicíny nebo osobní jmenování.

  Lékař se zeptá na příznaky osoby a minulé anamnézu. V závislosti na odpovědích buď provedou soustředěnou zkoušku hlavy a krku, nebo provedou úplnou fyzickou zkoušku. V některých případech by mohli jednotlivce postoupit na otolaryngologa – zdravotnického pracovníka, který se specializuje na nemoci ucha, nosu a krku.

  léčba

  Léčba kovové chuti a únavy bude záviset na základní příčině těchto příznaků.

  S některými příčinami, jako je těhotenství a léčba rakoviny, se kovová chuť a únava včas vyřeší. Jiné příčiny mohou vyžadovat změny stravy nebo léků osoby.

  Osoba by měla vždy poradit s lékařem před provedením svých léků na předpis. A vyhýbání se alergickým spouštěčům

  sinus, horní dýchací a ušní infekce decongestants, solné oplachování a odpočinek Vedlejší účinky léků Nastavení nebo ukončení léků a domácí léky Nedostatek vitamínu B-12 vitamin B- 12 doplňků nebo zvýšeného příjmu potravin s vysokým obsahem tohoto vitamínu těhotenství Domácí léky a odpočinek> Poškození ledvin Změny stravy, kontrola krevního tlaku a léky Poruchy centrálního nervového systému Individualizovaný plán léčby, které mohou zahrnovat Domácí prostředky, kortikosteroidy a odpočinek Léčba rakoviny Domácí léky a časté období odpočinku

  prostaline a štítná žláza

  Domácí léky

  Následující domácí nápravu S může pomoci zmírnit kovovou chuť:

  • Jíst citrusové ovoce nebo popíjet šťávy, jako je oranžová nebo citronová šťáva
  • Sáka na kousek citronového bonbónu před jídlem
  • Vyhýbání se používání kovových nádobí a nádobí
  • Pití bylinných čajů
  • Jíst jogurt
  • Zůstat dobře hydratovaný
  • Kartáčování zubů a jazyk před jídlem
  • Oplachování slanou vodou, jedlou sodou nebo antibakteriální ústní vola před jídlem

  Zhoršená chuť může vést osobu k jídlu více či méně jídla nebo ke konzumaci příliš mnoho cukru nebo soli ve své stravě. Tyto dietní změny mohou způsobit nebo zhoršit další zdravotní problémy, jako jsou srdeční choroby a diabetes.

  Každý, kdo zažívá kovovou chuť vedle únavy, by měl navštívit lékaře, aby určil jak základní příčinu, tak nejlepší léčbu. Únava může být dočasné vedlejší účinky léků nebo příznaků těhotenství. Mohli by také být výsledkem vážnější lékařské poruchy.

  Často léčení základního zdravotního problému vyřeší příznaky.

  Každý, kdo má kovovou chuť a únava, by měl mluvit s lékařem o diagnóze.

  Přečtěte si tento článek ve španělštině.

  • Cancer/Oncology
  • Ucho, nos a krk
  • Infekční choroby/bakterie/viry
  • Těhotenství/porodnictví

  Contents