Jak ludzie powinni przyjmować ocet jabłkowy?

Jak ludzie powinni przyjmować ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy jest rodzajem octu wykonanego z sfermentowanego soku jabłkowego. Producenci często dodają go do niektórych pokarmów jako naturalnego aromatu lub konserwującego.

Badania sugerują, że ocet jabłkowy (ACV) może przynieść potencjalne korzyści zdrowotne, gdy ludzie spożywają to leczniczo.

W tym artykule przedstawiamy naukę za tymi możliwymi korzyściami. Podajemy również wytyczne dotyczące dawek i wymieniamy potencjalne skutki uboczne i ryzyko konsumowania ACV.

Czy można bezpiecznie przyjmować codziennie?

Jako składnik żywności ACV jest na ogół bezpieczny dla większości ludzi codziennie. Producenci często dodają ACV do opatrunków na sałatki, marynat i innych przypraw.

Niektóre osoby mogą zakwestionować potencjalne ryzyko ACV, jeśli ludzie spożywają je w większych dawkach. Jednak obecnie niewiele jest badań, które analizują te efekty.

Specjaliści medyczni wiedzą, że skutki uboczne mogą wystąpić, jeśli ktoś pije schludne ACV lub zastosuje go do skóry.

Ogólnie osoba powinna konsumować lub używać ACV z umiarem.

Dawkowanie dla określonych warunków

rzekome korzyści zdrowotne ACV i innych rodzajów octu wynikają z głównego składnika: kwas octowy. Przegląd w 2016 r. Wykazał, że picie 15 mililitrów (ML) lub 1 łyżka kwasu octowego dziennie jest zwykle wystarczające, aby osoba mogła zobaczyć potencjalne korzyści zdrowotne.

Jednak dokładna zalecana dawka zależy częściowo od stanu kogoś chce leczyć. Poniżej znajduje się lista warunków zdrowotnych, które ACV może pomóc w zarządzaniu, wraz z informacjami o zalecanych dawkach.

Osoba powinna porozmawiać z lekarzem, zanim doda dodatkowe ACV do swojej diety lub spożywać większe dawki do celów medycznych. Może nie być odpowiednie dla niektórych osób ze względu na jego potencjał do interakcji z niektórymi lekami.

Kontrola glukozy we krwi

Przegląd z 2017 r. Stwierdził, że osoba pijąca octu ma niższy poziom glukozy i insulina we krwi po posiłku. Dotyczy to osób z zaburzeniami glukozy we krwi i bez nich.

Autorzy stwierdzają, że ocet może być korzystnym leczeniem dodatkowym, aby pomóc w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi. Jednak przegląd nie zbadał specyficznie roli ACV.

Badanie z 2004 r. Wykazało, że ACV pomaga poprawić wrażliwość na insulinę po mączkowaniu u osób z opornością na insulinę. Autorzy sugerują, że kwas octowy w ACV może mieć działanie fizjologiczne podobne do leków na cukrzycę akarbozy i metforminy.

Badanie przedstawia następujący przepis ACV, który uczestnicy pili 2 minuty przed spożywaniem jedzenia:

 • 20 gramów (g) Ocet jabłkowy
 • 40 40 40 40 G Woda
 • 1 łyżeczka cukru lub słodzika

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badań wskazują, że ACV może wpływać na glukozę krwi i insulinę. W związku z tym osoba, która ma cukrzycę lub inne problemy z kontrolą glukozy we krwi, powinna porozmawiać ze swoim lekarzem przed użyciem ACV medycyny.

Osoba nigdy nie powinna używać ACV jako zamiennika przepisanych leków na cukrzycę.

Dowiedz się więcej o ACV i cukrzycy tutaj.

Utrata masy ciała

Badanie z 2014 r. Zbadano wpływ spożycia octu u osób z otyłością, patrząc konkretnie na następujące czynniki zdrowotne:

 • Masa ciała
 • Masa tłuszczu (BFM)
 • Poziomy tłuszczów lub lipidów we krwi

Naukowcy podzielili uczestników na trzy grupy. Każda osoba wypiła napój 250 ml dwa razy dziennie, raz po śniadaniu i raz po obiedzie. Napój zawierał albo 0 ml, 15 ml lub 30 ml ACV.

Ci, którzy wypili ACV, mieli niewielką utratę masy 1–2 kilogramów (kg) podczas 3-miesięcznego badania. Wykazali również zmniejszenie poziomu BFM i lipidów we krwi.

Badanie z 2018 r. Badało wpływ ACV u 44 osób z nadwagą lub otyłością. These outcomes included:

 • weight management
 • visceral fat, which is the fat stored around the abdominal organs
 • blood lipid levels

Wszyscy uczestnicy jedli zmniejszoną dietę kalorii podczas 12-tygodniowego badania. Niektórzy zużywali również 15 ml ACV dwa razy dziennie z sałatką. Naukowcy odkryli, że ci, którzy mieli ACV, doświadczyli więcej korzyści zdrowotnych niż ci, którzy tego nie zrobili. Korzyści te obejmowały zmniejszenie:

 • Waga ciała
 • Wskaźnik masy ciała (BMI)
 • Tłuszcz trzewna
 • Obwód bioder <obwód bioder
 • apetyt
 • Lipidy krwi
 • Całkowity cholesterol

Autorzy stwierdzają, że zmniejszona dieta kalorii w połączeniu z ACV może pomóc poprawić Wyniki zdrowotne u osób z nadwagą lub otyłością. Konieczne są jednak dalsze badania z większą liczbą uczestników, aby potwierdzić te ustalenia.

Dowiedz się więcej o ACV i utraty masy ciała PCOS jest stanem wpływającym na funkcję jajników kobiety. Zazwyczaj powoduje to nieregularne miesiączki, co może prowadzić do zmniejszenia płodności.

Według biura ds. Zdrowie kobiet, PCOS jest powszechną, ale leczoną przyczyną niepłodności, która dotyczy 1 na 10 kobiet w wieku rozrodczym.

Badanie z 2013 r. Zauważa, że ​​upośledzona wrażliwość na insulinę może być potencjalną przyczyną PCOS u niektórych kobiet. Ponieważ wydaje się, że ACV poprawia wrażliwość na insulinę, naukowcy postanowili zbadać, czy ACV może pomóc w leczeniu PCOS.

Siedmiu uczestników z PCOS wypił napój z 15 g ACV dziennie przez 90–110 dni. Podczas obserwacji sześć wykazało lepszą wrażliwość na insulinę, a cztery doświadczyły poprawy idealica lek cena cykli menstruacyjnych.

Naukowcy sugerują, że ACV może pomóc w promowaniu funkcji jajników poprzez poprawę wrażliwości na insulinę u kobiet z PCOS. Konieczne są jednak dalsze badania w celu potwierdzenia tych ustaleń.

skutki uboczne

Istnieją pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa i potencjalnych skutków ubocznych ACV. Ryzyko obraca się głównie wokół podrażnienia skóry i erozji szkliwa zębów.

Podrażnienie skóry

Dermatolodzy ostrzegają, że nakładanie schludnego ACV na skórę może powodować podrażnienie.

Ludzie powinni zawsze rozcieńczyć ACV w wodzie lub oleju, zanim podają ją skórze. Osoba powinna również wykonać test łatki na niewielkim obszarze skóry, aby sprawdzić jakąkolwiek reakcję, zanim dokładniej nałoży mieszaninę.

erozja szkliwa zębów

dentystowie zaleca się, aby spożywanie ACV może uszkodzić szkliwo zębów. Wyższe stężenia ACV lub długoterminowe zużycie ACV prawdopodobnie zwiększy to ryzyko.

Aby zmniejszyć ryzyko erozji szkliwa zębów, osoba powinna rozcieńczyć ocet w dużej ilości wody przed zużyciem. Następnie pomocne może być spłukanie ust za pomocą zwykłej wody lub płyn do płukania jamy ustnej.

Oddziaływania leków

ACV mogą oddziaływać z niektórymi lekami, takimi jak leki moczopędne i cukrzycy.

Osoba, która przyjmuje leki, powinna porozmawiać ze swoim lekarzem przed użyciem leczniczego ACV lub dodać dodatkowe ACV do swojej diety.

W niektórych przypadkach suplementacja ACV może nie być odpowiednia dla a osoba. W takich przypadkach dostawca opieki zdrowotnej może być w stanie zalecić bezpieczniejszą alternatywę.

Podsumowanie

Badania pokazują, że ACV może pomóc w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi i insuliny oraz że może pomóc w leczeniu PCO u niektórych kobiet. Niektóre badania sugerują również, że ACV może zapewnić skromne wyniki, jeśli ktoś chce zarządzać swoją wagą.

Większość badań zaleca dzienną dawkę około 1–2 łyżek ACV, zmieszanych w wodzie. Jednak dokładne dawki różnią się w zależności od tego warunku. Skromne dawki są na ogół bezpieczne do spożycia, chociaż mogą zwiększyć ryzyko erozji szkliwa zębów.

Ludzie powinni również zdawać sobie sprawę, że ACV może oddziaływać z niektórymi lekami, w tym lekami na leki moczopędne i cukrzycy.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które przyjmują dowolne leki, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem, zanim przyjmą ACV lub innym suplementem diety.

 • żywieni/dieta
 • Medycyna uzupełniająca/medycyna alternatywna

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents