Péče o vašeho psa, Dorling Kindersley, Ltd., 2002.

Péče o vašeho psa, Dorling Kindersley, Ltd., 2002.

Promluvte si se svým veterinářem o opatřeních, která můžete provést doma. Mohou zahrnovat: Přikládání láhve s teplou vodou po dobu 15 minut dvakrát denně. Masírujte svaly kolem kyčelních kloubů, jemně třete krouživými pohyby konečky prstů po dobu maximálně deseti minut. (Věnujte pozornost jejich reakci. Pokud se zdá, že masáž dráždí kyčle vašeho psa, nepokračujte.) Chraňte svého psa před vlhkým a chladným počasím. Zajištění přilnavosti na kluzké podlaze: Psi s dysplazií kyčelních kloubů to mají často na kluzké podlaze těžké, takže položte koberec, a pokud potřebují vylézt po schodech nebo vyskočit do auta, rampa s kobercem jim to hodně usnadní. . Poskytnutí pevného ortopedického pelíšku pro vašeho psa. WebMD Medical Reference Recenzováno Amy Flowers, DVM, 09. února 2021

Zdroje

ZDROJE:

Americká vysoká škola veterinárních chirurgů: “Dysplazie kyčle psů.”

American Kennel Club: “Dysplazie kyčle u psů.”

Institut psí biologie: “10 nejdůležitějších věcí, které byste měli vědět o dysplazii kyčle psů.”

ISRN Veterinární věda: "Vliv plavání na klinické funkční parametry a sérové ​​biomarkery u zdravých psů a psů s osteoartrózou."

Morris Animal Foundation: “Dysplazie kyčelního kloubu – porozumění běžnému a náročnému ortopedickému onemocnění u psů.”

Ortopedická nadace pro zvířata: "Statistiky podle plemene."

Navzdory tomu, co si možná myslíte, lišaj ve skutečnosti vůbec není červ. Místo toho se jedná o typ plísňové infekce, která způsobuje šupinatá lysá místa ve stále rostoucích prstencích. Když se objeví u lidí, kolem infekce je také prstenec vyvýšené, podrážděné tkáně, což je místo, kde získal své jméno. Může se také nazývat atletická noha, pokud je na nohou, nebo svědí, pokud se nachází v tříslech.

Zatímco kožní onemocnění není smrtelné, je to nepříjemný stav, který může způsobit, že váš pes ztratí srst a může vás také nakazit. Nejvážněji postiženými věkovými skupinami jsou štěňata a senioři. Pokud nedostanou léčbu, mohou se u nich vyvinout celotělové infekce kožního onemocnění.

Existuje několik druhů hub, které způsobují kožní onemocnění, ale všechny lze léčit stejným způsobem. Vzhledem k tomu, že kožní onemocnění je houba, vyžaduje specifické ošetření k vyřešení infekce. Kožní onemocnění se může vrátit, pokud si nedáte pozor, takže je důležité být důkladný při léčbě tohoto problému a následné péči o vašeho psa.

candidol kde to je

Léky na kožní onemocnění a léčba

Existují dva typy léčby kožního onemocnění: lokální a perorální. Vzhledem k tomu, že kožní onemocnění žije na povrchu kůže a je snadno dosažitelné pomocí mastí nebo krémů, nejprve se obvykle provádí místní léčba. U závažnějších případů nebo u psů, kteří pravidelně dostávají kožní onemocnění, se však někdy používá i perorální léčba. 

Zde je několik způsobů, jak léčit kožního onemocnění vašeho psa:

Umyjte svého psa antifungálním šamponem

Kožní onemocnění způsobuje, že srst v infikované oblasti je křehčí a náchylnější k lámání. V těchto polámaných chlupech žijí spory kožního onemocnění, takže jsou vysoce infekční.

Pokud byl váš pes vystaven kožnímu onemocnění, můžete použít volně prodejné antimykotické šampony nebo dipy, abyste potenciálně zastavili infekci v jejích stopách. Každý antimykotický šampon má svůj návod, ale obecně platí, že nejlépe funguje, když se používá alespoň dvakrát týdně. Pokud vám veterinář vašeho psa dal jiné pokyny, určitě je dodržujte.

Aplikujte antifungální krémy nebo masti

Pro lokalizované, menší kožní infekce jsou dobrou volbou antimykotické krémy a masti.

Pokračování

Tyto lokální roztoky lze aplikovat na konkrétní místo efektivněji než šampony. Mohou také pomoci snížit nakažlivost náplasti na kožní onemocnění.

Můžete požádat veterináře svého mazlíčka o doporučené volně prodejné antimykotické krémy, nebo vám mohou navrhnout mast na předpis. V každém případě budete pravděpodobně muset aplikovat místní léčbu po dobu nejméně šesti týdnů, ne-li déle.

Oholte oblast kolem infekce

Vzhledem k tomu, že spory kožního onemocnění žijí na a v rozbitých chlupech, můžete být schopni omezit jejich šíření tím, že zastřihnete srst kolem infekce vašeho psa.

Stříhání srsti těsně u kůže snižuje možnost línání nebo lámání chlupů. V důsledku toho snižuje riziko šíření infekčních materiálů po domě a následného dalšího vzplanutí kožního onemocnění. Někteří dermatologové doporučují tuto praxi, i když jiní nemusí. Zeptejte se veterináře svého psa, zda to pro vašeho psa stojí za to.

Ložní prádlo často vysávejte a perte

Vzhledem k tomu, že kožní onemocnění je tak nakažlivé, je důležité udržovat váš domov co nejčistší. Spory kožního onemocnění mohou zůstat potenciálně infekční ještě měsíce poté, co se vyloučí.

Když léčíte svého domácího mazlíčka nebo sebe na kožní onemocnění, měli byste často vysávat, abyste odstranili uvolněnou srst a kožní buňky z vašeho domova. Měli byste také často prát jejich lůžkoviny a hračky.

Udržujte postižená zvířata v karanténě

Váš pes může vylévat spory kožního onemocnění, kamkoli mu to dovolí. Chcete-li si dát větší šanci udržet infekci pod kontrolou, držte všechna zvířata s kožním onemocněním omezená na místa, která se snadno čistí. Udržujte ostatní domácí mazlíčky co nejdále od infikovaného zvířete, abyste snížili riziko šíření plísně. 

Vzhledem k tomu, že kožní onemocnění může být přenášeno na člověka, měli byste být opatrní. Udržujte starší lidi, malé děti a kohokoli s kožními problémy nebo oslabeným imunitním systémem od vašeho psa, dokud má kožní onemocnění. I když může být obtížné udržet vašeho mazlíčka v karanténě po dobu šesti týdnů nebo déle, než vyléčení kožního onemocnění trvá, bude to jednodušší než bojovat s kožním onemocněním opakovaně.

Pokračování

Kdy navštívit veterináře

Pokud se domníváte, že váš pes může mít kožní onemocnění, vždy kontaktujte svého veterináře. Kožní onemocnění může být zaměněno za jiné kožní problémy, včetně podrážděného kousnutí klíštětem nebo lymské boreliózy. Váš veterinář vám pomůže identifikovat příčinu problému a dá vám rady, jak svého mazlíčka účinně léčit. 

Pokud se rozhodnete léčit kožního onemocnění svého psa sami, obraťte se na veterináře, pokud se zdá, že se infekce šíří nebo zhoršuje, aby vám mohl předepsat perorální antimykotikum. Čím dříve zahájíte léčbu kožního onemocnění pod vedením veterináře, tím menší je pravděpodobnost, že se nakazíte sami – a tím dříve bude váš mazlíček vyléčen.

WebMD Medical Reference Recenzováno Amy Flowers, DVM dne 01. prosince 2020

Zdroje

ZDROJE:

American Kennel Club: “Rykožrout u psů – příznaky, léčba a prevence.”

Klinika Mayo: “Rychlý kožní onemocnění.”

Veterinární příručka společnosti Merck: “Těcháč (dermatofytóza) u psů.”

Nemocnice VCA: “Těcháč u psů.”

Veterinární dermatologie: “Diagnostika a léčba dermatofytózy u psů a koček.”

Zvířecí nemocnice Vetwest: “Těchýř – příznaky, diagnostika a léčba.”

Co způsobuje bolest vašeho psa?

Mezi běžné příčiny bolestivé defekace u psů patří:

Průjem

Mnoho věcí může vést k průjmu u psů, včetně zánětlivého onemocnění střev, léků, alergií, otravy jídlem, parazitů, změny stravy a gastrointestinálních infekcí.

Příznaky průjmu jsou velmi snadno rozpoznatelné: řídká, tekutá nebo častá stolice. Stejně jako u mnoha jiných stavů závisí léčba na příčině průjmu a může zahrnovat dietní změny, tekutinovou terapii k prevenci dehydratace a příležitostně antibiotika, pokud je identifikována infekce.

Okamžitě vyhledejte svého veterináře, pokud má více než jednu epizodu průjmu, je letargický, má horečku, krev ve stolici nebo černou dehtovou stolici.

Zácpa

Stejně jako průjem může být zácpa u psů způsobena širokou škálou věcí, včetně některých léků, střevní obstrukce, zvětšené prostaty nebo lymfatických uzlin, dehydratace, nádorů a neuromuskulárních problémů.

Známky zácpy zahrnují: namáhání k defekaci; pevné, suché nebo stuhovité výkaly; Deprese; letargie; zvracení; ztráta chuti k jídlu; a bolesti žaludku. Léčba zácpy závisí na její příčině, i když u mírné zácpy může být vše potřebnou léčbou dieta s vysokým obsahem vlákniny, dostatek vody a projímadla, jak předepsal váš veterinář.

Pokud je zácpa závažná, může být nutné ruční odstranění zasažených výkalů v celkové anestezii.

Neznámý předmět

Někteří psi mají ve zvyku jíst nepoživatelné předměty, jako jsou kamínky, kosti nebo například použité obaly od jídla. Pokud to váš pes udělá, může to být zdrojem bolestivého vyprazdňování vašeho psího společníka.

Léčba bude záviset na požitém předmětu, příznacích psa a fyzickém vyšetření, takže pokud váš pes spolkl něco nepoživatelného, ​​vždy se poraďte se svým veterinářem.

Pokud váš pes spolkl provázek nebo něco s připojeným provázkem, považujte to za nouzové. Pokud se předmět usadí na jednom místě, provázek se může chovat jako pila, perforovat střevo a vést k život ohrožující peritonitidě – zánětu břišní sliznice.

Hemoragická gastroenteritida

Hemoragická gastroenteritida se vyznačuje náhlým nástupem krvavého zvracení a průjmu u dříve zdravého psa. Výkaly mohou často vypadat jako jahodový džem. Pokud pes vykazuje tyto příznaky, okamžitě vezměte svého psa k veterináři, protože neléčená hemoragická gastroenteritida může být smrtelná.

Pokračování

Nikdo neví, co poruchu způsobuje, ale může to souviset s bakteriálním toxinem nebo citlivostí na potraviny. Někteří psi jsou více nakloněni tomuto stavu, včetně toy pudlů, malých kníračů, pekinézů, shetlandských ovčáků, jorkšírských teriérů a španělů King Charles.

Spolu s krvavým průjmem a zvracením patří mezi příznaky hemoragické gastroenteritidy u psů ztráta chuti k jídlu a deprese. Léčba této poruchy – která se nepovažuje za nakažlivou – zahrnuje tekutiny, změny stravy a antibiotika.

Zánět análního váčku

Anální vaky obsahují tukovou, páchnoucí látku, kterou váš pes používá ke komunikaci s ostatními špičáky. Anální vaky, které se nacházejí pod kůží na obou stranách řitního otvoru vašeho psa přibližně v poloze čtyři hodiny a osm hodin, mohou být někdy ucpané, zanícené nebo abscesované, takže defekace je bolestivá.

Příznaky problémů s análním vakem zahrnují, že váš pes táhne zadek po zemi, stejně jako lízání a žvýkání v této oblasti. Otok může být také zaznamenán na jedné nebo obou stranách konečníku. Léčba se liší v závislosti na tom, co problém způsobuje, ale může zahrnovat odsávání vaků, jejich propláchnutí antiseptikem nebo antibiotikem nebo propíchnutí vaku, někdy v celkové anestezii.

Zvětšená prostata

Bolestivé vyprazdňování u psů může být také důsledkem toho, že zvětšená prostata tlačí na konečník vašeho psa. Několik věcí může způsobit zvětšení prostaty, včetně nádoru, infekce nebo hormonů, pokud pes není kastrovaný.

Namáhání k vyprázdnění a krev v moči jsou příznaky zvětšené prostaty; pokud je příčinou zvětšení infekce, může váš pes také více močit nebo pít více vody. Léčba zvětšené prostaty závisí na tom, co ji způsobuje, ale může zahrnovat operaci, kastraci nebo léčbu antibiotiky.

Tipy pro odběr vzorků stolice

Vzorky stolice jsou velkou součástí diagnostiky příčiny bolestivé defekace vašeho psa. Při odběru vzorku stolice pro vašeho veterináře:

Pamatujte, že čerstvější je lepší; ideální je vzorek stolice starší než 24 hodin. Seberte alespoň lžičku stolice. Nedělejte si starosti, pokud jsou na ní přichyceny malé nečistoty, jako je tráva nebo listí. Stolici uchovávejte v chladu, ale ne zmrzlou. Pokud vy nebo váš veterinář máte podezření, že váš pes má parazity, neuchovávejte vzorek v chladničce.

Pokračování

Prevence bolestivé defekace u psů

Protože tolik věcí může způsobit zácpu, průjem nebo jiné příznaky, které vedou k bolestivé defekaci vašeho psa, může být obtížné tomuto problému zabránit. Váš veterinář může navrhnout doporučení na základě problémů vašeho psa.

Jedním ze způsobů, jak můžete svému mazlíčkovi pomoci vyhnout se střevním potížím, je zajistit, aby byla součástí každoročního vyšetření vašeho psa kontrola stolice.

WebMD veterinární reference Recenzováno Amy Flowers, DVM dne 08. května 2021

Zdroje

ZDROJE:

Americká společnost pro prevenci krutosti na zvířatech (ASPCA): "Průjem."

Kansas State University, College of Veterinary Medicine: "Fekální zkoušky."

Kahn, C. The Merck/Merial Manual for Pet Health, Home Edition. Merck & Co., Inc. 2007.

Gerstenfeld, S. ASPCA Kompletní průvodce psy. Chronicle Books, 1999.

Fogle, B. Péče o vašeho psa, Dorling Kindersley, Ltd., 2002.

Oregonská veterinární lékařská asociace: "Domácí mazlíčci & Paraziti."

Vycházky se psem jsou pro vás oba skvělým způsobem, jak se každý den hýbat. Nejen, že si váš pes odpočine na nočník a zacvičí si, dostane se mu také duševní stimulace a povědomí pro okolí. Pokud však váš pes chodí obtížně, může vám to znemožnit každodenní procházky. Naštěstí existují metody, které můžete použít k výcviku svého psa a zajistit pozitivní zážitek pro každého. 

Kdy venčit psa

Psa byste měli vzít na procházku alespoň jednou denně. Plemeno a věk vašeho psa určí, zda váš pes potřebuje více pohybu. Nejlepší je zkusit pět procházek týdně po dobu alespoň 30 minut nebo více. Pravidelné procházky jsou důležité pro celkové zdraví vašeho psa. 

Váš pes možná bude muset chodit na nočník 3 nebo vícekrát denně. Nespěchejte s přestávkami na nočník: rozhodnutí, kam jít, je velkou součástí toho, jak váš pes komunikuje se světem. Čichání kolem také zmírňuje úzkost a pomáhá jim prozkoumat okolí. Při těchto výletech je důležité nechat je bezpečně převzít vedení. 

Nejlepší vodítko pro vás a vašeho psa

Při procházkách chcete mít svého psa pod kontrolou. Pevné vodítko, které je dlouhé 4-6 stop, bude užitečné při vaší procházce. Můžete si vybrat jakékoli vodítko, které je pro vás pohodlné. Kožená nebo nylonová provazová vodítka s krátkým vodítkem jsou nejlepší na dlouhé procházky, abyste mohli mít svého psa rychle pod kontrolou v nepříjemných situacích. 

Natahovací vodítko se snadno drží a je dobré pro přestávky na nočník nebo pro to, aby se váš pes mohl toulat na vodítku. Nejsou skvělé pro psy, kteří hodně táhnou. 

Pokud na procházkách bojujete s tahem svého psa, dobrou alternativou může být „postroj bez tahu“ nebo tělesný postroj. Tyto postroje a pevné vodítko vám poskytnou větší kontrolu nad vaším psem, když trénujete. 

Jak zastavit neustálé přetahování

Neustálé tahání může způsobit, že procházka bude pro vás i vašeho psa stresující. Upřednostňovanou metodou chůze je volné vodítko nebo uvolněná chůze. K tomu však budete muset svého psa vycvičit. Během tréninku se ujistěte, že máte na starosti procházku. Pokud začnou táhnout, okamžitě přestaňte. Nechte je sedět nebo se k vám vrátit a poté je odměňte pamlsky a pochvalou. 

Při udržování tohoto výcviku by se měl váš pes naučit, že taháním se nikam nedostane. Pokud máte stále potíže s tahem vašeho psa, můžete mu dát ohlávku „bez tahu“, která mu pomůže s výcvikem. 

Pokračování

Dodržujte bezpečnostní opatření venku

Chůze venku s sebou nese svá vlastní nebezpečí. Snažte se vyhnout procházkám se psem v horku. Se vší srstí existuje zvýšené riziko úpalu, zejména u větších psů. Věnujte také pozornost tomu, jak váš pes snáší chlad, a nechoďte ho venčit během nejchladnějších částí dne. 

Snažte se vyhnout trávníkům, zahradám nebo mulčování ve vašem okolí. Ty mohou být naplněny toxickými produkty. Dávejte si také pozor na ostatní psy, tvory, vozidla nebo cyklisty, kteří mohou pro vašeho psa představovat hrozbu.